Rockford Fosgate PM1000X5 Punch Marine 1,000 Watt Class-bd 5-Channel Amplifier
SKU:
PM1000X5
No reviews yet Write a Review
Afterpay
PayPal Logo
Secure shopping made faster - shop without retyping payment details
Click & Collect available at checkout (Strathfield Store Only)
Description
High level input capable with Auto Turn-On circuit
Features C.L.E.A.N. Set-up
Optional remote Punch Level Control (PLC2) ready (w/ input clip indicator)
12dB/octave Butterworth crossover
On-board Punch EQ with +18dB boost @ 45Hz
Muted turn on
Stealth top mounted control panel
Cast aluminum heatsink
Short circuit protection
Over current protection
Infrasonic filter
2/4 channel input switch
Marine grade two part epoxy coating on circuit boards
Marine grade stainless steel hardware
2 Year Warranty
Input Sensitivity
150 mV - 12 V
Operating Voltage
9 - 16 VDC
Number of Channels
5
CEA-2006 Compliant
CEA-2006 Power Rating
75Wx4 + 150Wx1 @ 4Ω
≤1.0% THD+N
Tone Controls
Sub:
0dB to +18dB @ 45Hz
Signal Input
Input Switch: Hi/Low level input
Input Switch: 2/4 channel input
Hi/Low Level: 3 RCA Pair
Sub: front/sub input switch
Signal Output
Power Input Connector
Block
Power Wire Gauge
4 AWG
Speaker Output Connector
Block
Speaker Wire Gauge
12 AWG
Visual Indicators
Power/Protect/Thermal LED
Input Clip LED3
Output Clip LED1,2,3
LED Color Legend:
1BLUE: <0.5% THD
2VIOLET: 1% THD
3RED: 10%+ THD
Dimensions (H x W x D)
2.38 x 7.76 x 15.03 (in)
6.05 x 19.71 x 38.18 (cm)
Total Harmonic Distortion (THD+Noise)
<1.0%
Average Current Draw (13.8V Music)
75 A
Max. Current Draw (13.8V Sinewave)
150 A
Recommended Fuse
(not included)
150 A
Suggested Alternator
100 A
Rated Power
(RMS Continuous Power)
75 Watts x 4 +
150 Watts x 1 @ 4-Ohm
125 Watts x 4 +
300 Watts x 1 @ 2-Ohm
N/A +
500 Watts @ 1-Ohm
Total Power
(Sum of Rated Power)
1000 Watts
Bridgeable
Yes (front/rear channels)
Crossover Controls
Front: 50Hz - 250Hz High-Pass @ 12dB/Octave
Rear: 50Hz - 250Hz High-Pass @ 12dB/Octave
Sub: 50Hz - 250Hz Low-Pass
Sub: 28Hz infrasonic filter @ 12dB/Octave
Heat Sink Type
Cast
Cooling
Convection
Remote Controls
Optional Punch Level Control (PLC2) Ready
Circuit Topology Class
Class A/B + Class BD (Sub)
Frequency Response
Front/Rear: 20Hz - 20kHz +/-3dB
Sub: 20Hz - 500Hz +/-3dB
Shipping Weight
15.3 Lbs. (6.93 Kg.)
Dynamic Power
(PVC/PowerCube®)
115 Watts x 4 +
299 Watts x 1 @ 4-Ohms 0° Res
190 Watts x 4 +
540 Watts x 1 @ 2-Ohms 0° Res
N/A +
863 Watts x 1 @ 1-Ohm 0° Res
Efficiency (average)
Front/Rear: 66% @ 4-Ohm
Sub Channel: 80% @ 4-Ohm