Rockford Fosgate M2D2-10IB 10" Colour Optix Infinite Baffle Marine S/Woofer DVV, 400W Rms, 1600W Peak, BLK + SS Grill
SKU:
M2D210IB
No reviews yet Write a Review
Afterpay
PayPal Logo
Secure shopping made faster - shop without retyping payment details
Click & Collect available at checkout (Strathfield Store Only)
Description
M2 10" DVC 2Ω Color Optix™ Infinite Baffle Marine Subwoofer - Black
M2D2-10IB
The M2D2-10IB Color Optix™ 10” DVC 2-Ohm infinite baffle subwoofers deliver loud, clear, accurate bass, and light the way for your journey! M2 provides a customized look by using either the stainless-steel grille or the white “sport” grille insert. The subwoofers connect with the Rockford Fosgate Color Optix™ Controller and RF Connect App, allowing you to customize your own color patterns. The Element Ready™ design and IPX6 certification makes them truly purpose-built for marine or motorsport applications where protection from damaging UV rays and water spray is essential. This subwoofer is optimized for Infinite Baffle installations, where an enclosure is not required.
Size10"
Nominal Impedance (Ohms)1-Ohm or 4-Ohm Switchable
Power Handling (Watts RMS)400 Watts RMS
1600 Watts PEAK
Voice Coil Diameter2.0" (50.8 mm)
Voice Coil TypeDual Voice Coil
Magnet Weight (oz)55.02 oz. (1.56 Kg)
Frequency Response20 Hz - 750 Hz
Fs (Hz)43
Re (Ohms)3.3
Le (mH)1.17
Sd (cm2)363
Qms5.69
Qes0.86
Qts0.74
Vas30.5
SPL (dB @ 1w/1m)90.3
Xmax (mm)11.0
Woofer Displacement0.06 cu. ft. (1.74 Liters)
Speaker ConnectorDeutsch™
Cutout Diameter8.87" (225.3 mm)
Mounting Depth4.44" (112.7 mm)